Kako smo povezali japansku legendu i aktualna događanja u svijetu

Autor: Jasenka Đurić, 8. 5. 2017.

Na Međunarodni dan Crvenog križa ( 8. svibnja ), u OŠ Domašinec prikazali smo rezultate projekta „1000 ždralova“. U ovim burnim vremenima, zamišljen kao molitva za mir, projekt je povezao spoznaje iz hrvatskog jezika, povijesti, vjeronauka i ljudske spremnosti  za pomoć potrebitima. Veliki doprinos u pripremi i realizaciji projekta dali su učiteljica hrvatskog jezika Mira Janjanin i učitelj tjelesne kulture ( voditelj ekipe prve pomoći) Dušan Lapov. Vrlo dojmljivu molitvu za mir u svijetu sastavila je vjeroučiteljica Kristina Kobal. U izradi ždralova, kao jedne od aktivnosti za čije su nositelje bili planirani članovi Vijeća učenika, učenike je vodila stručna suradnica Jasenka Đurić.

Ono što nam je pokazalo vrijednost riječi prikazanih tijekom prezentacije projekta je tišina kojom su prisutni učenici odali priznanje osnovnoj ideji – molitvi za  mir svijetu.

Japanska legenda o 1000 ždralova i povijesne činjenice o upotrebi atomske bombe po prvi put na tlu Japana, kao i njihova intepretacija u romanu „Sadako hoće živjeti“ bile su prve ideje koje su nas vodile u pripremi projekta. U određenju primjerenog datuma za prikaz projekta sjetili smo se i institucije koja najviše radi na brizi za potrebite u svijetu- Crveni križ i Crveni polumjesec. Ovo posljednje nam je dalo ideju o primjerenom datumu prikaza projekta- Međunarodnom danu Crvenog križa. Tom prilikom  posebno smo bili ponosni kad smo osvjestili ulogu naše škole u osposobljavanju mladih za humanitarni rad višegodišnjim pripremama ekipa prve pomoći i sudjelovanjima na natjecanjima mladeži Crvenog križa.

Možemo samo poželjeti da ovakvi, društveno angažirani projekti, budu češće prisutni u našim školama.