UPOZNAJEMO LIJEPU NAŠU KROZ IZVANUČIONIČKU NASTAVU - SREDNJA DALMACIJA (28. 05. - 30. 05)

Autor: ŽELJKA HORVAT-ŽIVKOVIĆ, 7. 6. 2018.

U sklopu naše izvanučioničke nastave, tri smo dana putovali Hrvatskom i upoznavali je kroz pjesmu, zvuk, ljepote prirode, povijest, muzeje, crkve... Uz pozitivnu atmosferu i veliko uzbuđenje, krenuli smo u našu malu pustolovinu vidjeti, čuti i doživjeti sve ono što je na stranicama naših knjiga.

Dočekalo nas je veselo društvo u autobusu – naš turistički vodič Vesna i vozač Valentino. Uz kraća stajanja, stigli smo do našeg prvog odredišta  - NP Krka. Krenuli smo pješice u obilazak živopisnih slapova rijeke Krke, uživali u zelenilu, suncu te flori i fauni nacionalnog parka. Vidjeli smo i vjerne replike i prikaz kovačnice, tkalačkog stana, mlina i vratili u vrijeme kad se živjelo od rijeke.

Sljedeće odredište bio nam je povijesni grad Šibenik koji smo obišli u društvu gospođe Branke. Vidjeli smo šibensku rivu, trg i renesansnu katedralu sv.Jakova.

Nakon razgleda povijesnog dijela grada Šibenika, krenuli smo put našeg odredišta – Biograda na moru. Smjestili smo se u ugodan hotel te krenuli u obilazak grada. Iscrpljeni od puta, sunca, puno pješačenja i pustolovina, puni dojmovi, krenuli smo na spavanje.

Sljedećeg jutra uslijedio je posjet još jednom predivnom, povijesnom gradu – Zadru. Dočekalo nas je sunce, more i pjesma valova na Morskim orguljama. Odšetali smo do Muzeja Crkvene umjetnosti u razgled izložbe ''Zlato i srebro Zadra'', u sklopu crkve i samostana sv. Marije. Kroz nekoliko stoljeća crkvene umjetnosti uz eksponate nemjerljive vrijednosti koji sežu i do 7.stoljeća, stručno nas je provela i zanimljivom pričom nam približila povijest sakralne umjetnosti časna benediktinskog samostana. Pod dojmom veličanstvene zbirke, mira i svetosti koje smo tamo zatekli, krenuli smo u obilazak grada Zadra. Šetali smo najvećom ulicom u Zadru – Kalelargom, antičkim Forumom, posjetili još dvije prekrasne crkve – romaničku crkvu Sv. Stošije i predromaničku sv. Donata. Uslijedio je povratak u Biograd i ručak u hotelu te slobodno poslijepodne koje smo iskoristili za odmor, sređivanje dojmova te kupanje.

Stigao je i posljednji dan našeg boravka u Srednoj Dalmaciji. Veselo smo krenuli u pravcu Smiljana – rodnog mjesta Nikole Tesle. Dočekala nas je predivna priroda, mir i spoznaja da je ovim putovima šetao jedan od najvećih genijalaca svih vremena – Nikola Tesla. Uzbuđeno smo kročili njegovom kućom, pažljivo slušali o njemu, zadivljeno gledali prototipove njegovih izuma i puno naučili.

Nastavili smo putovanje prema našem sljedećem odredištu – Karlovcu.  Zaustavili smo se i okrijepili kod McDonaldsa te krenuli prema jedinstvenom , slatkovodnom akvariju – Aquatici. Uz stručno vodstvo predanih ljudi upoznali smo bogati biljni i životinjski svijet naših jezera i rijeka.

Uz odličnu atmosferu u autobusu, pjesmu, puno dojmova, doživljaja i novih spoznaja, veselo smo krenuli prema Međimurju i našim domovima. Ova će nam mala i vesela pustolovina zauvijek ostati u lijepom sjećanju.

7.a i 7.b

Razrednice: Mirela Kovač Draščić i Željka Horvat-Živković