Dani kruha i zahvalnosti

Autor: Martina Kivač, 19. 10. 2015.

U nedjelju 18. listopada 2015. godine, obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti ispred i u crkvi Svih Svetih u Dekanovcu. Od ranog jutra ispred crkve bilo je svečano raspoloženje. Zajedničkim snagama učenici, roditelji i zaposlenici škole prionuli su uređivanju štandova. Zahvaljujući našim vrijednim roditeljima, bakama i djedovima naši štandovi bili su prepuni kolača i ostalih proizvoda. Kao i svake godine osim Osnovne škole Domašinec, Područne škole Dekanovec, Područne škole Turčišće svečanosti se priključio i Dječji vrtić Jelenko iz Domašinca i Područna škola Novakovec. Donacijama okupljenih vjernika, mještana Domašinca, Dekanovca, Turčišća i Novakovca sakupili smo preko 6000 kuna i korak smo bliže našem krajnjem cilju - uvođenju e-dnevnika za slijedeću školsku godinu.

Hvala svima koji su na bilo koji način sudjelovaju u svečanosti: župniku vlč. Ivanu Mikulanu, našim vrijednim roditeljima, bakama i djedovima na donacijama i pomoći. Zahvaljujem svim učenicima, a posebno onima koji su sudjelovali u programu pripremljenom uz pomoć svojih vjeroučitelja. Zahvaljujemo Općini Dekanovec koja nas je organizacijski popratila.

Uspjeli smo i tmurne oblake i kišu zaustaviti na par sati smiley.

Ravnateljica:

Martina Kivač, mag. theol.

Dojmovi

Mjesec listopad je mjesec zahvale Bogu za kruh i plodove zemlje.
Svake godine, pa tako i ove, učitelji i učenici OŠ Domašinec kao i njhovi roditelji 18.10.2015. obilježili su Dane kruha. Ispred crkve po običaju bili su postavljeni štandovi ukrašeni jesenskim plodovima, ali i prepuni kolača. Župljani su se rado odazvali sa svojim prilozima, a za uzvrat su dobili kolače.

Sveta misa koju je predvodio župnik Ivan Mikulan bila je vrlo svečana. Nakon ulazne pjesme najmlađi su recitirali prigodne recitacije. Iz Evanđelja po Marku čuli smo zgodu o Ivanu i Jakovu koji su htjeli Isusu sjediti zdesna i lijeva na što im je on odgovorio da je to onima kojima je pripravljeno. Jer tko hoće biti prvi i veliki mora biti ponizan i služiti jer samo tako može zadobiti milost Božju. Nakon propovjedi učenici trećih razreda prinosili su darove: vino, vodu, kruh, pšenicu,grožđe, povrće i zemlju.

Nakon završnog blagoslova kruha i plodova zemlje vjernici su krenuli svojim domovima sa željom da se ovakva tradicija nastavi i ubuduće.

Mia Kocijan, 6.a

« Ožujak 2024 »