Ponosimo se njome!

Autor: Jasenka Đurić, 18. 10. 2015.

Nakon što je prošle školske godine izabrana za naj učenika naše škole Dijana Tot i ovu godinu započinje zavidnim rezultatima. Ovaj put širi granice unutar kojih djeluje i svojim radovima sudjeluje na međunarodnim izložbama. Nakon što je u veljači prošla prvu radionicu Hrvatskog fotosaveza i stekla osnove izrade digitalne fotografije, sudjelovala je i na ljetnoj školi fotografije u organizaciji spomenute institucije. Fotografijama koje je snimila tijekom spomenutih radionica osigurala je da uđe u uži krug onih čijim radovima su se organizatori radionica odlučili dičiti na izložbama. Detalje o izložbi donosimo u nastavku, a Dijani čestitamo na uspjehu i želimo još sličnih događaja u karijeri!

Projekt „Međunarodni fotografski doživljaj baštine“ započeo je 1996. godine na inicijativu Ministarstva kulture Katalonije.

Namjera je bila usmjeriti što veći broj mladih na fotografiranje i razumijevanje baštine, a svaka od zemalja sudionica prijavljivala je svoj izbor radova mladih autora do 21 godine u zajedničku izložbu.

Hrvatski fotosavez je nositelj ove aktivnosti u Hrvatskoj od 1998. godine. U tom razdoblju u provedenim natječajima u Hrvatskoj sudjelovalo je 2.622 mladih autora s 24.431 fotografijom nastalom samostalno ili u fotoradionicama Hrvatskog fotosaveza za mlade.

Nakon 19 godina kontinuiranog održavanja u istom obliku ovaj projekt donosi novi organizacijski koncept prema kojemu svaka od zemalja priređuje natječaj i izložbu fotografija mladih autora.

Izbor radova za izložbu potpisuje Zlata Medak, voditeljica programa Hrvatskog fotosaveza za mlade. U izložbu su uvrštene fotografije 68 autora iz 35 zemalja svijeta: Andora, Armenija, Azerbajdžan, Belgija-Bruxelles, Bugarska, Cipar, Češka Republika, Ekvador, Estonija, Gruzija, Hrvatska, Kanada-Quebec, Libanon, Liechtenstein, Litva, Luksemburg, Makedonija, Malta, Moldavija, Njemačka, Oman, Peru, Poljska, Rumunjska, Rusija-Krasnojarsk, SAD, Salvador, Slovačka, Slovenija, Španjolska-Aragon, Švicarska, Tunis-Gabes, Ujedinjeno Kraljevstvo-Škotska, Ukrajina, Urugvaj.

Hrvatsku predstavljaju mladi autori: Ana Milatić i Benjamin Peronja iz Jelse na Hvaru, Dijana Tot iz Domašinca, Filip Bosnar iz Zagreba, Fran Glad iz Palovca, Hana Horvat iz Male Subotice, Iva Jambek iz Zaprešića, Lea Stojanović iz Vinkovaca, Lucija Zebić iz Našica, Matko Meštrović iz Bjelovara i Valentina Krvar iz Kapele.