2015-01-15 08:51:02

Obilježen 10. Spomendan odcjepljenja Međimurja od mađarske države

Dana 9. siječnja 1919. na Franjevačkom trgu u Čakovcu održana je Velika narodna skupština koja je donijela Rezoluciju o odcijepljenu Međimurja od Mađarske i priključenju matici zemlji. U sjećanje na taj veliki datum hrvatske povijesti, Hrvatski sabor 2005. godine proglasio ga je Spomendanom pa se stoga obilježavanje odvijalo pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, a od ove godine i Vlade Republike Hrvatske.

Na preporuku Međimurske županije da sve škole obilježe sjećanje na taj dan i naša škola odlučila je priključiti se toj ideji.

Prvog dana nastave u drugom polugodištu okupili smo se svi u holu škole i kratkim osvrtom na događaje koji su se desili tih dana prisjetili se tog povijesnog dana za Hrvatsku, a posebno za naše Međimurje. Učiteljica geografije Ana Novak i učenice koje pohađaju izvannastavnu aktivnost „Mladi geografi“ osmislile su kratki program. Magdalena Kocijan (učenica 7B. razreda) ispričala nam je kako povijest pamti da je Međimurje u nepunih sto godina čak četiri puta vojno oslobađano od Mađara, iako su ovdje živjeli Hrvati, dok je Mađara, kao i ostalih naroda, bilo u malom broju. Jedno od tih oslobođenja bilo je upravo 9. siječnja 1919. godine. Lara Jankaš (učenica 8.A razreda) i Antonija Kovač (učenica 7.B razreda) informirale su nas o poznatim Međimurcima koji su najviše pridonijeli oslobođenju. To su bili dr. Ivan Novak, Juraj Lajtman i najpoznatiji hrvatski etnomuzikolog dr. Vinko Žganec. Antonija nam je ujedno pročitala i jednu pjesmu iz Žgančeve knjige „Hrvatske pučke popijevke iz Međimurja“.

Na kraju, učiteljica Ana Novak ispričala je na koji način je ovaj Spomendan obilježen na području Međimurske županije i pozvala sve učenike koji su u mogućnosti da posjete izložbu „Međimurje u I. svjetskom ratu“ koja je otvorena 9. siječnja 2015. godine u prostoru Zgrade Scheier u Čakovcu.

Neke od fotografija snimljene tijekom tog događanja možete vidjeti u fotogaleriji.


Osnovna škola Domašinec