> Knjižnica  > Projekti

Čitamo mi, u obitelji svi 2019.

Autor: Marija Tot, 17. 6. 2019.

Stigli smo do kraja projekta Čitamo mi, u obitelji svi 2019. godine.

U Osnovnoj školi Domašinec projekt provodimo već 8 godina. Ove su godine u projektu sudjelovali učenici 3.a razreda Matične škole  i učenici 3.b iz PŠ Florijana Andrašeca iz Dekanovca uz podršku učiteljica Tatjane Kovačić i Tatjane Pintarić  te knjižničarke Marije Tot. .

Škola je svojim sredstvima kupila knjige za projekt te je tako pokazala da prepoznaje, potiče i želi promovirati čitanje u obitelji kao važan i nezamjenjiv vid odgoja budućih čitatelja, i da itekako shvaća kako financiranjem svoje školske knjižnice namjenskim sredstvima, ne samo za lektiru, već i za sve ostale predmete, a posebice za rekreativno čitanja (čitanje iz užitka), što je u skladu s UNESCO-vim i IFLA-inim smjernicama za školske knjižnice, ulaže u budućnost svoje djece.

Projektom „Čitamo mi, u obitelji svi“ roditeljima se skreće pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor svojoj djecu u čitanju, umjesto da ih tjeraju na čitanje. No, ovim projektom roditeljima se ne skreće samo pozornost na važnost čitanja već ih se veoma efikasno pridobiva da tijekom 5 dana na različite načine čitaju sa svojom djecom te da tako provodeći vrijeme dožive lijepe trenutke koje će dugo pamtiti. Hoće li možda promijeniti i svoje navike – ostaje na njima, no školski im knjižničar nije samo rekao što je dobro za njihovu djecu, već ih je uputio što da čine i motivirao da kroz 5 dana taj model i iskušaju.

Marija Tot

« Ožujak 2024 »