Učenice Osnovne škole Domašinec – Kiara Bobičanec, Lorena Kovač, Nika Gavez i Saša Hunjadi – sudjelovale su na 35. Školi stvaralaštva “Novigradsko proljeće” 2025. koja se održala od 29. ožujka do 5. travnja u Novigradu. Njihovo sudjelovanje omogućeno je zahvaljujući školskom projektu „Pišem, slikam, muziciram“ koji su osmislili i provode učitelji Emina Kefelja, Sanja Vebarić i Krunoslav Lajtman tijekom školske godine 2024./2025. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz Poziv za sufinanciranje projekata rada s darovitim učenicima te donacijama lokalnih općina, županije i tvrtki, čime su pokriveni svi troškovi sudjelovanja.
Učenice su prepoznate kao potencijalno darovite te su s njima u školi individualno radili učitelji kako bi svaka razvila svoje potencijale u određenom području. Njihova darovitost i trud dokazani su kroz proces državne selekcije koja je zahtijevala ispunjavanje strogih kriterija poput motivacijskog pisma, dodatne dokumentacije i preporuka. Time su učenice pokazale iznimnu sposobnost i motivaciju za sudjelovanje na Školi stvaralaštva “Novigradsko proljeće”.
Kiara Bobičanec sudjelovala je u Radionici pjevanja pod vodstvom Doris Kovačić. Poseban trenutak bio je njezin solistički nastup na Glazbeno-poetskoj večeri održanoj 4. travnja u Crkvi Sv. Pelagija u Novigradu gdje je svojim glasom oduševila publiku. Nika Gavez pohađala je Keramičarsku radionicu pod vodstvom Zinke Brekalo gdje je oblikovala glinene predmete te ih oslikavala i glazirala. Lorena Kovač bila je dio Literarne radionice pod vodstvom Nikoline Rafaj gdje je razvijala vlastite tekstove. Njezina mentorica Sanja Vebarić prepoznala je njezin potencijal te ju predložila za sudjelovanje na Novigradskom proljeću. Tijekom radionice Lorena je napisala tekst pod nazivom „Sve što mogu“ koji je nastao upravo u Novigradu i interpretiran na Glazbeno-poetskoj večeri u Crkvi Sv. Pelagija u Novigradu. Saša Hunjadi sudjelovala je u Slikarsko-scenografskoj radionici pod vodstvom Theodora de Canzianija. Aktivno se uključila u kostimografsko-scenografski dio završne svečanosti, oslikala dio zida u školi te razvijala svoje sposobnosti u slikarsko-scenografskom smjeru. Isprobala je rad u različitim likovnim tehnikama te istraživala drugačiji pristup razvoju ideje do realizacije.
Osim učenica, učitelji OŠ Domašinec također su aktivno sudjelovali kao hospitanti na radionicama Škole stvaralaštva. Učiteljica Emina Kefelja bila je pozvana na Keramičarsku radionicu gdje je surađivala s voditeljicom Zinkom Brekalo te obogatila svoje znanje o oblikovanju glinenih predmeta i tehnikama oslikavanja i glaziranja. Poseban trenutak bio je odabir njezine keramičke figure kao poklona ministrici kulture i medija dr. sc. Nini Obuljen Koržinek tijekom njezina posjeta Školi stvaralaštva 4. travnja. Poklon će krasiti ured Ministarstva kulture i medija, a ministrica nije krila svoje oduševljenje radom i kreativnošću sudionika. Učitelj Krunoslav Lajtman sudjelovao je na Radionici scenske glazbe pod vodstvom Matka Basare gdje se bavio skladanjem, reproduciranjem i usnimavanjem glazbenih motiva te obradom zvučnih efekata na računalu. Radionica scenske glazbe omogućila mu je suradnju s ostalim radionicama poput scenske, filmske, pjevačke te radionice aranžiranja i glazbene produkcije. U radu su korišteni razni instrumenti poput električne gitare, bas gitare, bubnjeva i sintesajzera, a polaznici su imali priliku razvijati svoje vještine kroz praktičan rad.






















