Datum objave: 27. veljače 2026.

NE-NASILJE VOL. 2

U ponedjeljak, 16. veljače 2026. godine, učenice Lucija Jambrošić, Elizabet Sabolek i Tina Kovač s učiteljicom Ninom Zrnom posjetile su Centar za kulturu Čakovec kako bi sudjelovale u predstavi Ne-nasilje vol. 2. Predstava je trajala 120 minuta i namijenjena je učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima. Autorica predstave je Simona Semenič, a mentorica glumaca prof. art. Anica Tomić.

Posebnost ove predstave bila je u tome što je publika sjedila na pozornici, a neki su članovi publike bili izabrani za sudjelovanje u predstavi.

Radnja se vrti oko igre i povremenih sukoba pet mladih dječaka, što simbolizira njihovo odrastanje i formiranje u muškarce u svijetu očekivanih standarda za dječake, obiteljskih problema, potiskivanja emocija i agresije. Prikazane su različite igre i dječje svađe koje sadržavaju elemente pop-kulture. Tom igrom prikriveno je nasilje koje dječaci nesvjesno vrše jedni nad drugima.

Glumci u predstavi su studenti Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku: Ana Ilakovac, Lora Kovač, Tea Mandarić, Asja Vidović i Matej Žerjav.

Nakon predstave održana je tribina u trajanju od 45 minuta. Sudionici su bili svi glumci predstave, školska pedagoginja Ekonomske i trgovačke škole Čakovec Katja Zvonarek, školska psihologinja Ekonomske i trgovačke škole Čakovec Stella Kofjač, pedagoginja iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad Jelena Wranna te moderator Davor Dokleja.

Cilj tribine bio je potaknuti srednjoškolce na razgovor o emocionalnom pritisku kroz iskustva mladih glumaca i stručnu podršku te otvoriti raspravu o rodnim stereotipima i načinima kako se nasilje može svesti na minimum.

Lucija Jambrošić, 8.b ( Novinarska skupina )

Pročitajte još

Skip to content