Pronosimo svoje tradicijsko blago

Autor: Jasenka Đurić, 7. 11. 2016.

Kažu da narodi najbolje čuvaju svoju opstojnost njegovanjem tradicije koje su im u nasljeđe ostavili njihovi stari. Da se u Međimurju imamo čime podičiti pokazala je i 16. smotra dječjeg folklornog stvaralaštva održana proteklog vikenda (5. i  6. studenog) u Maloj Subotici. Tamošnji KUD Zvon brojnoj publici omogućio je da uživa u pjesmama i plesovima mladih iz različitih mjesta Međimurja, ali i onome što su prikazali mladi iz Selca Đakovečkih i OŠ Starše iz susjedne Slovenije.  Među biranim izvođačima na smotri bili su i članovi Puhačkog orkestra Općine Domašinec i Folklorne sekcije Učeničke zadruge Lafra OŠ Domašinec. Ono što mi kao laici možemo reči da je nastup ove skupine bio poseban po tome jer je u pratnji malih folkloraša bio puhački orkestar (za razliku od ostalih koje su pratili tamburaški orkestri ili harmonikaški duo). Time smo naglasili posebnost našeg kraja u kojima su svečana događana često bila praćena glazbom bandista.

Mladim članovima Folklorne sekcije želimo još puno ovakvih javnih nastupa kao i da nastave uživati u zvucima glazbe njegovanim u njihovom kraju tijekom stoljeća!

U nastavku dajemo osvrt na nastup koji je dao stručni žiri.

"Na početku su djeca vrlo uživljeno izvela nekoliko govorkalica i svađalica. Dječje igre s pjevanjem dobro su osmišljene i uživljeno izvedene s pripadajućim imitacijama. Mali "drotić" vrlo je dojmljivo odigrao svoju ulogu, ali vjerojatno zbog "nastupnog" uzbuđenja zapjevao je malo povrh prateće glazbe što je i ostalu djecu odvelo u intonativnu nesigurnost. Ali ima prekrasan glas. Plesovi Klinček i Vijalo se kolo izvedeni su uigrano. Za pohvaliti je puhački orkestar koji je izvrsno pratio male plesače, ali bi možda bilo primjerenije da je svirao manji broj glazbenika (bandista). Ovako je ipak snaga i boja zbuka "uozbiljila" cijeli prikaz."