DOBRO DOŠLI U KUTAK TEHNIČKE KULTURE

Autor: Renata Martinec, 1. 10. 2019. 08:08

Tehnika (grčki: umijeće, vještina izrađivanja i građenja)

Nastavni predmet Tehnička kultura učenike uvodi u svijet tehnike i omogućava razumijevanje tehničkoga okružja čovjeka. Tehnika kao vještina odnosi se na umijeće ili način djelovanja, postupke primjene znanja i vještina, uporabu dokumentacije, pribora i alata u procesima obrade materijala te izrade i korištenja tehničkih tvorevina. Osim znanja, svakom praktičnom vježbom  učenici razvijaju odgovornost, solidarnost i poštivanje a poduzetnost i identitet učenici ostvaruju kreativnošću, inovacijom i realizacijom svojih projekata.

Dokumenti - Radovi
1.Mjesto na državnom natjecanju iz Tehničke kulture

Državno natjecanje iz Tehničke kulture održano je 20.listopada putem Zoom aplikacije. Iz naše škole u području natjecanja Elektrotehnika  sudjelovala je učenica Marijela Drvoderić, sada učenica prvog razreda Gimnazije. Marijelin zadatak bio je izraditi Igračku sa bimetalnom sklopkom za koju je  imala vremenski rok od tri tjedna te ograničen materijal za izradu,  zatim obraniti rad uz usmeno ispitivanje ispred tročlanog povjerenstva. Marijela se odlučila za didaktičku igračku a ujedno i nastavno učilo Vatrogasno vozilo. vatrogasno vozilo funkcionira na način da bimetalna sklopka dojavi požar te vozilo kreće u gašenje. Posebno je zanimljivo to što je Marijela uspjela od sasvim običnih zujalica i jedne trepteće diode postići zvuk sirene. Strujni krug koji je izradila vrlo je netipičan te je po tome njeno Vatrogasno vozilo posebno. Osvojila je najviše bodova te se tako plasirala na prvo mjesto. Ocjenjivačko povjerenstvo pohvalilo je njezin rad i odlične retoričke vještine. Marijelina mentorica državnog natjecanja bila je učiteljica tehničke kulture Renata Martinec.