ZIMA U ZAVIČAJU – S LOVCIMA U ŠUMI

Autor: Jasenka Đurić, 28. 1. 2013.

Doživjeti zimu u zavičaju u neposrednoj stvarnosti, te pomoći šumskim životinjama u prezimljavanju, bio je cilj izvanučionične nastave učenika drugih razreda OŠ Domašinec i područnih škola.

Toplo obučeni, opremljeni ruksacima s hranom za sebe, ali i za životinje, okupili su se 22. siječnja ispred škole. S nestrpljenjem su čekali svoga gosta – lovca Đuru Mavrina inače djeda jednog od učenika iz 2. a razreda. Put ih je vodio prema domašinečkoj šumi, do šumskog hranilšta.

I dok je snijeg lagano sipio, vesela družba je ubrzo stigla do kraja sela. Tu im se pridružio lovački pas Boy i krenuli su dalje. Asfalta više nije bilo, kuće su nestale, u daljini se nazirala crna šuma, a naokolo bijela polja prekrivena snijegom. No stiglo je još jedno iznenađenje – pas Pepi u pratnji svoje vlasnice Sabine Furdi. Sabina je bivša učenica OŠ Domašinec, a sadašnja studentica Fakulteta za lovstvo i turizam, i što je još zanimljivije – lovkinja ili lovica – tj žena lovac!

I dok su noge postajale već pomalo umorne, šuma je bila tu. Okupljeni oko hranilišta, učenici su pozorno slušali lovca. Saznali su koje životinje dolaze do hranilišta, zašto im se daje sol, kako lovci pomažu životinjama u zimi...Šumskom tišinom prolomio se lovčev pucanj iz puške, a pas Boy je neuspješno tražio lovinu… jer pucanj je bio samo za demonstraciju.

Zatim su učenici rasporedili donešenu hranu po hranilištu. Bilo je tu kukuruza, kupusa, mrkve, repe, sjemenki suncokreta, prosa, pšenice i masnih kugli za ptice…

Slijedio je povratak uz zadržavanje u lovačkom domu Lovačkog društva Jastreb. U zagrijanoj prostoriji učenici su se okrijepili i sa zanimanjem razgledali lovačke trofeje po zidovima. Gospodin Mavrin i gospođica Sabina podijelili su im naljepnice i kalendare i odgovarali na pitanja.

Nakon grudanja u dvorištu doma, slijedio je povratak kućama.

Izvanučionična nastava je organizirana u sklopu nastavne teme PIDa Zima u zavičaju, a u sklopu Sata razrednika realizirana je tema Zdravstvenog odgoja- Modul 2 – Ponašanje prema životinjama.

Ovakav oblik IUN u našoj se školi provodi već nekoliko godina na zadovoljstvo učenika, ali i lovaca koji nam se radošću pridruže i s puno truda prenose svoja znanja, na čemu im srdačno zahvaljujemo!

Tatjana Pintarić