VRIJEME JE ZA.......LJUBAV............

Autor: SILVIJA BIRAČ, 18. 2. 2013.

„Taj ushit i zanos koji osjećamo

slikari ne mogu naslikati,

niti riječi izraziti.

A nikakva vještina

ne može ga prikriti.“

Thomas Paine

Dana 14.2.2013. god. u OŠ  Domašinec povodom Valentinova  održan je ples srca.
Prije plesa učenici 3.a  i  3.b. razreda pripremili su predstavu o ženidbi ptičica na Valentinovo.
Nakon predstave  učenici od 1. do 4. razreda plesali su u paru i zabavljali se. Učiteljica je izvlačila brojeve iz košare i  svaki put jedan bi par ispao. Pobjednici plesa bili su učenici 2. razreda. Tako su učenici OŠ Domašinec proslavili Valentinovo-dan zaljubljenih!

Valentinovo - dan zaljubljenih

Postoje brojne  legende o nastanku Valentinova.  Najpoznatija legenda dolazi iz  Rima, gdje je živio svećenik Valentin. Tadašnji car  Klaudije zabranio je ženidbu njegovih vojnik zato jer je smatrao da se vojnici ne bi borili, već da bi ostajali sa svojim obiteljima. Svećenik
 Valentin nije htio poštovati carevu odluku. Potajno je održavao vjenčanja mladih parova.  Kad je car Klaudije saznao za to odlučio ga je uhititi i pogubiti 14. veljače. Zato se taj dan obilježava kao spomen  na  svećenika Valentina.

Druga legenda kaže da se u Rimsko doba 15. veljače obilježavala svečanost u čast boga Lupercusa, zaštitnika stada i pastira, ali i plodnosti. Imena djevojaka ispisivali su na komadiće papira i stavljali u vrč, a mladići koji su izvukli papirić s imenom djevojke prema legendi trebala je kasnije postati njegova supruga.

Novinarska skupina