DANI KAJKAVSKE RIJEČI U ZLATARU

Autor: Nina Zrna, 15. 10. 2018.

Dječja likovna izložba „Čovjek čovjeku“ pokrenuta još početkom šezdesetih godina 20-tog stoljeća u zlatarskoj Osnovnoj školi, uvrštena je u program manifestacije „Dani kajkavske riječi“ s njenim osnivanjem kao oblik njegovanja likovnog stvaralaštva među učenicima osnovnih škola kajkavskog govornog područja. Na natječaj koji se raspisuje početkom svake godine osnovne škole šalju odabrane likovne radove svojih učenika. Nema ograničenja teme, tehnike ili formata. Interes je vrlo velik i u prosjeku na natječaj stiže 600 do 700 radova. Odabrani radovi postavljaju se u Osnovnoj školi Ante Kovačića koja je domaćin izložbe. Svi autori i njihovi voditelji dobivaju priznanja za nastup, a škole diplome za sudjelovanje na izložbi. Najbolji radovi se posebno nagrađuju i objavljuju u zbirci Zbor malih pjesnika. Dugogodišnji pokrovitelj izložbe je Školska knjiga d.d. Zagreb.

U subotu 29. rujna 2018. održana je u Zlataru likovna izložba „Čovjek čovjeku“ kao i „Zbor malih pjesnika.“ Obje manifestacije organizira Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića Zlatar u sklopu kulturnih priredbi 49. manifestacije „Dani kajkavske riječi“. Na likovni dio natječaja  pristiglo je 679 učeničkih radova  iz 41 škole kajkavskog govornog područja. Za izložbu je odabrano 80 radova čiji su autori učenici iz 29 škola.

Iz OŠ Domašinec bio je izloženi likovni rad učenika 7.a razreda Davida Lisjaka, mentorice učiteljice likovne kulture Emine Kefelje. Učenik i njegova mentorica prisustvovali su otvorenju izložbe i dodjeli priznanja.

Na ovogodišnji 49. Zbor malih pjesnika prispjele su 292 pjesme pisane kajkavskim narječjem. Prosudbena komisija u sastavu prof. Željka Horvat-Vukelja, dr.sc. Ivo Kalinski i prof. Ivančica Tomorad, odabrala je 51 pjesmu za izvođenje na priredbi i tiskanje u zbirci Zbora.

Među odabranim radovima je i rad učenice 8.b razreda Paule Đurkin, pod mentorstvom učiteljice hrvatskog jezika Mire Janjanin.