ŽUPANIJSKO NATJECANJE - IZLOŽBA LIKOVNIH RADOVA UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA

Autor: SILVIJA BIRAČ, 1. 3. 2013.

Prvog dana mjeseca ožujka naša škola bila je domaćin županijskog natjecanja u nastavi likovne kulture.

Cilj ovog natjecanja u kojem su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda međimurskih osnovnih škola bio je razvijati kreativnost, interes za istraživački rad, samostalnost u planiranju i realiziranju likovnog zadatka u kombiniranoj oblikovnoj likovnoj tehnici/ assemblage. Stvarajući, učenici su razvijali svjesnost o važnosti očuvanja eko sustava, etno baštine, vode, reciklaže, alternativne energije te ekološke svijesti.

Na natjecanju je sudjelovalo 19 škola Međimurske županije, a pristiglo je ukupno 119 radova učenika. Povjerenstvo za odabir radova odabralo je 59 radova koji su bili izloženi u Galeriji Scheier u Čakovcu. Od izloženih radova 15 radova je odabrano od strane povjerenstva za sudjelovanje na državnoj razini, a 3 ponajbolja rada pohvaljena su i nagrađena za Međimursku županiju.

Tema natjecanja i izložbe učenika osnovnih škola je EKO ETNO MODA. Likovno područje rada bilo je prostorno oblikovanje, a neke od zadaća bile su:

– vizualizirati zamišljeni odjevni predmet te građenjem, spajanjem i variranjem obraditi temu u zadanoj kombiniranoj oblikovnoj tehnici/ assemblage izmjeriti veličinu odjevnog predmeta prema prirodnim dimenzijama ljudske figure i procijeniti količinu potrebnog materijala za izradu

-krojiti, spajati i lijepiti materijale i oblike koristeći sva raspoloživa pomagala i alate (iglu i konac, konop, kožu i sl., spajalice, klamarice i dr.)

-individualno istraživati odnose likovnih/ vizualnih elemenata na brižljivo odabranim primjerima hrvatske kulturne baštine (narodna nošnja, narodni običaji...)

- dizajnirati jednostavnu ambalažnu kutiju u koju će uredno složiti i zamotati uradak.

NAGRAĐENI UČENICI I MENTORI:

1.mjesto: Maja Oskoruš, 8.r. (Monika Vrtarić-Vuk), II. OŠ Čakovec

2. mjesto: Ramona Posavec, 8.r.(Veljko Posavec), OŠ Nedelišće

3. mjesto: Viktorija Barlović, 5.r.(Monika Vrtarić-Vuk), OŠ Ivanovec

POVJERENSTVO ZA ODABIR RADOVA:

Predsjednica : Gabrijela Binder

Članovi: Domagoj Zoričić, prof.

Marina Mrazović, prof.

Kristina Jančec, prof.

Veljko Posavec, ak.slikar-grafičar

Autori izloženih radova primili su brojne zaslužene čestitke.  Na otvorenju izložbe s nekoliko riječi obratili su se učenicima i njihovim mentorima te ostalim gostima župan Ivica Perhoč, ravnatelj OŠ Domašinec Tihomir Cvrtila te predsjednica povjerenstva za odabir radiva Gabrijela Binder.