Odrastanje uz film

Autor: Jasenka Đurić, 8. 3. 2013.

U svojoj dugoj filmsko- prikazivačkoj djelatnosti Centar za kulturu Čakovec desetljećima nedjeljom i projekcijama za škole prikazuje filmove za djecu, koji najčešće napune dvoranu njihovom najzahvalnijom publikom.

Kako bi udovoljili potrebama djece za kvalitetnim filmskim ostvarenjima , ali i razvijali osjetljivost za film u umjetničkom i stručnom smislu,  u tjednu od 4. do 6. ožujka prikazali su niz filmova kojima su upoznali djecu Međimurske županije  s filmovima u kojima glume njihovi vršnjaci iz zemalja regije ( Austrija, Poljska, Češka, Francuska, Bugarska, Njemačka, Italija ) u čiju zajednicu će i oni sami uskoro uči. U nizu naslova i mi smo pronašli jedan koji nam se činio interesantnim, a koji su vidjeli učenici 6. razreda naše škole. Kako su ga oni doživjeli vidimo iz osvrta jedne od učenica.

Gledali smo film Čarobno drvo

Naša generacija, kao i brojne prije nas, odrasta uz žanr dječjeg filma. Različiti sadržaji dječjih filmova ostavljaju sjećanje na sadržaj, glavne likove i poučne poruke koje nam je film pružio. 4., 5., i 6. ožujka 2013. Čakovec je bio domaćin 1. međunarodne filmske revije za djecu i mlade. Bili su to dani da djeci, različitog uzrasta, pruže mogućnost da uživaju u sadržajima dječjih filmova različitih zemalja: Poljske, Češke, Bugarske, Francuske, Austrije, Njemačke, Italije i Hrvatske. I mi, učenici 6.a i 6.b razreda OŠ Domašinec, odlučili smo 4. ožujka posjetiti Centar za kulturu u Čakovcu i pogledati film Čarobno drvo. Centar za kulturu bio je pun mladih posjetitelja, učenika iz pojedinih škola. Sam naziv filma privukao je našu pozornost, tijek filma pozorno smo pratili. Usredotočeni na sadržaj filma,  čarobni stolac koji je imao magičnu moć, poticao je našu radoznalost i znatiželju. Dinamičan sadržaj, avanturističke scene u kojima su glavni filmski junaci djeca, te  stolac koji ima moć izazivanja različitih događaja. Njegova moć je u njemu samome jer je izrađen od stabla koje su ljudi posjekli, a nisu znali da je čarobno. Stolac je, u samome filmu, vodio djecu u različite avanture. Pratio ih je na njihovom putu razdvajanja s roditeljima , životu s tetom koja kasnije i sama želi ostati dijete, te ponovnom susretom s roditeljima. Kada je film završio, izlazili smo iz Centra za kulturu i razgovarali o doživljajima filma. Bili smo puni pozitivnih dojmova i poželjeli smo više takvih filmskih sadržaja. Proveli smo ugodan i zanimljiv dan, obogaćeni novim dječjim filmskim sadržajem i poželjeli smo više takvih filmskih sadržaja za djecu. Bio je to jedan od ljepših dana na početku radnoga tjedna.

Laura Kovač, 6.b