Obilježavanje Svjetskog dana romskog jezika

Autor: Ivica Jeđud, 5. 11. 2021.

Diljem svijeta 5. studenog obilježava se Svjetski dan romskog jezika. Tog se dana skreće pozornost na bogatstvo i raznovrsnost romske kulture i jezičnog izričaja. Ove je godine zbog epidemiološke situacije Svjetski dan romskog jezika u našoj školi obilježen virtualno.

Romski narod u svijetu govori jezičnim dijasistemom kojega čini 60-ak dijalekata, nerijetko potpuno različitih. Barem sedam varijanti romskog toliko se međusobno razlikuju da ih se može smatrati zasebnim jezicima, poput vlaškog ili sintskog romskog jezika. U Međimurju Romi govore uglavnom bajaško-rumunjskim dijalektom. Ove smo godine s obzirom na epidemiološu situaciju Svjetski dan romskog jezika u našoj školi obilježili virtualno. Dijelimo s Vama dva interaktivna kviza o romskome jeziku u čijoj su izradi sudjelovali naši učenici koji su prikupili riječi na romskome jeziku te ih i ilustrirali. Kvizovima možete pristupiti klikom na https://wordwall.net/hr/resource/12284402/dani-u-tjednu te na  https://wordwall.net/hr/resource/12450555/nazivi-za-%c4%8dlanove-obitelji.

Više o Svjetskom danu romskog jezika možete pronaći u nastavku teksta kao i u biltenu u privitku.

5. studenog 2008. u Zagrebu, prilikom predstavljanja prvog romsko-hrvatskog i hrvatsko-romskog rječnika, romski predstavnici iz cijelog svijeta i članovi hrvatskog javnog života potpisali su povelju koja je 5. studeni proglasila Danom romskog jezika u Republici Hrvatskoj. Iduće godine za vrijeme Svjetskog simpozija o romskom jeziku održanog od 3. do 5. studenog 2009. u Zagrebu, objavljena je deklaracija kojom je zatraženo priznanje 5. studenog kao Svjetskog dana romskog jezika u svim državama koje nastanjuju Romi. Ovom je prigodom i po prvi puta službeno proslavljen Svjetski dan romskog jezika. Hrvatski sabor jednoglasno je prihvatio zahtjev da podrži međunarodnu inicijativu za ustanovljenje 5. studenoga Svjetskim danom romskog jezika na sjednici održanoj 25. svibnja 2012. Hrvatski je sabor tako prvi parlament na svijetu koji je službeno podržao ovu inicijativu, pozivajući pritom i druge nacionalne parlamente, međunarodne institucije i organizacije u svijetu da se pridruže inicijativi. Na zahtjev Republike Hrvatske, UNESCO je 2015. godine 5. studeni proglasio Svjetskim danom romskog jezika. Svjetski dan romskog jezika danas se obilježava kao romski nacionalni praznik, ravnopravno s druga dva praznika – Svjetskim danom Roma (8. travnja) i Međunarodnim danom sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu / Samudaripen (2. kolovoza).

Priloženi dokumenti:
Brosura_SDRJ_2021._godine.pdf (976.63 KB)