FLORIJAN I JA 2022. - OTVORENJE IZLOŽBE LIKOVNIH I LITERARNIH RADOVA

Autor: TATJANA PINTARIĆ, 3. 5. 2022.

Čak 35 škola iz 6 županija kajkavskog govornog područja odazvalo se na naš ovogodišnji likovno-literarni natječaj raspisan u sklopu školskog projekta „Florijan i ja“ što ga na nivou škole od 2015. godine provodimo u čast pučkom piscu Florijanu Andrašecu.
Osim učenika iz osnovnih škola, svojim seminarskim radovima pridružili su nam se studenti 5. godine Učiteljskog fakulteta u Čakovcu.

Tema ovogodišnjeg natječaja bile su Florijanove pejzažne pjesme: Tam pri našoj staroj Muri, črez šumu, Vrbe, Proleče, leto, Jesen, Snieg.  U likovnom dijelu natječaja učenici su trebali  likovnom tehnikom tempere, gvaša ili vodene boje riješiti zadani likovni problem: kontrast, simetriju, zrcaljenje, dok su u literarnom izričaju pjesnikovi stihovi bili poticaj za stvaranje pjesme.

Od pristiglih radova, povjerenstvo je odabralo 10  najuspješnijih u svakoj kategoriji za pohvalu, a po 3 rada su nagrađena. Vrijedne nagrade za učenike i mentore osigurali su: Općina Dekanovec, Muzej Međimurja Čakovec, Centra za posjetitelje „Med dvemi vodami“ Križovec i Školska knjiga.

Na otvorenje izložbe  28. travnja u Domu kulture u Dekanovcu odazvali su se gotovo svi nagrađeni te većina pohvaljenih autora i mentora. Bila je to lijepa prilika za druženje i njegovanje drage nam riječi KAJ.

Nagrađeni LITERARNI RADOVI:

NIŽI RAZREDI

1. Zemla ka svoj rod je dala -  Antonija Bogadi, 4.r. – OŠ Gola, mentor Valerija Vargantolić
  2. Stara vrba – Izabela Perhoč, 3.r. - OŠ Domašinec, mentor Sandra Hrgović
  3. Ružice vu vrčaku – Barbara Kovač, 4.r. – PŠ F. Andrašeca Dekanovec, mentor  Renata Cesar- Mučić

VIŠI RAZREDI

1. Prvi sneg je opal – Una Bebek, 6.r. – OŠ „Braća Radić“ Koprivnica – mentor Ivana Pintarić
  2. Kak ljepo je iti i vreme trošiti – Dorotea Tilošanec, 8.r. – OŠ
    J. Horvata Kotoriba, mentor Nikolina Fuš- Zvošec
  3. Na senokoši – Marko Novak, 5.r. – OŠ Gornji Mihaljevec, mentor Lidija Novak Levatić

Nagrađeni LIKOVNI RADOVI:

NIŽI RAZREDI: