Izvanučionička nastava sedmih i osmih razreda – Srednja Dalmacija (06.09. – 08.09.2022.)

Autor: Nina Zrna, 13. 9. 2022.

Dana 6.9.2022.godine oko 6 sati ujutro, nenaspavani od uzbuđenja, krenuli smo put naše male pustolovine. Uz pozitivnu atmosferu i veliko uzbuđenje, krenuli smo upoznati Lijepu našu, vidjeti, čuti i doživjeti sve ono što je na stranicama naših knjiga. Na prvom stajanju pridružila nam se vesela i draga gospođa Tihana, naš turistički vodič. Uz kraća stajanja, stigli smo do našeg prvog odredišta  - predivnog povijesnog grada Zadra. Dočekalo nas je sunce, more i pjesma valova na Morskim orguljama. Odšetali smo do Muzeja Crkvene umjetnosti u razgled izložbe ''Zlato i srebro Zadra'', u sklopu crkve i samostana sv. Marije. Kroz nekoliko stoljeća crkvene umjetnosti uz eksponate nemjerljive vrijednosti, koji sežu i do 7.stoljeća, stručno nas je provela i zanimljivom pričom nam približila povijest sakralne umjetnosti časna benediktinskog samostana. Pod dojmom veličanstvene zbirke, mira i svetosti koje smo tamo zatekli, krenuli smo u obilazak grada Zadra. Šetali smo najvećom ulicom u Zadru – Kalelargom, antičkim Forumom posjetili još dvije prekrasne crkve – romaničku crkvu Sv. Stošije i predromaničku Sv. Donata. Nakon razgleda povijesnog grada Zadra, krenuli smo put našeg odredišta – Biograda na Moru. Smjestili smo se u udoban hotel Bolero. Uslijedilo je  slobodno poslijepodne koje smo iskoristili za odmor, sređivanje dojmova te kupanje na obližnjoj plaži. Nakon večere, puni dojmova legli smo na spavanje.

Sljedećeg jutra nakon doručka, uslijedio je posjet još jednom predivnom povijesnom gradu – Šibeniku. Vidjeli smo šibensku rivu, trg i renesansnu katedralu sv. Jakova. Sljedeće odredište bio nam je NP Krka. Krenuli smo pješice u obilazak živopisnih slapova rijeke Krke, uživali u zelenilu, suncu te flori i fauni nacionalnog parka. Vidjeli smo i vjerne replike i prikaz kovačnice, tkalačkog stana, mlina i vratili u vrijeme kad se živjelo od rijeke. Nakon živopisne vožnje brodom uslijedio je povratak u Biograd na Moru i ručak u hotelu te slobodno poslijepodne koje smo iskoristili za odmor i kupanje u hotelskom bazenu i obližnjoj plaži.

Stigao je i posljednji dan našeg boravka u Srednjoj Dalmaciji. Prijepodne smo iskoristili za šetnju Biogradom te nakon ručka veselo  krenuli u pravcu Smiljana – rodnog mjesta Nikole Tesle. Dočekala nas je predivna priroda, mir i spoznaja da je ovim putevima šetao jedan od najvećih genijalaca svih vremena – Nikola Tesla. Uzbuđeno smo kročili njegovom kućom, pažljivo slušali o njemu, zadivljeno gledali prototipove njegovih izuma i puno naučili.

Uz odličnu atmosferu u autobusu, pjesmu, puno dojmova, doživljaja i novih spoznaja, veselo smo krenuli prema Međimurju i našim domovima. Ova će nam mala i vesela pustolovina zauvijek ostati u lijepom sjećanju.

7.a, 7.b i 8.a

Razrednici i pratitelji: