TERENSKA NASTAVA EKOLOŠKE SKUPINE

Autor: Nina Zrna, 19. 10. 2022.

Ekološka skupina OŠ Domašinec je dana 18.10.2022. godine pod vodstvom učiteljice Milice Lisjak-Novak bila na terenskoj nastavi odnosno nastavi koja se izvodila u izvornoj stvarnosti s ciljem njenog upoznavanja i istraživanja. Terenska nastava je održana na ribolovnoj vodi Rulek gdje se okupljaju članovi Sportsko ribolovne udruge „Bjelka“ Domašinec. Mjesto održavanja navedene terenske nastave pogodno je bilo zbog toga što su učenički zadaci bili vezani uz šumu, vodu i prirodu koja nas okružuje. Nakon šestog sata učenici su krenuli prema Ruleku, a do tamo im je trebalo dvadesetak minuta laganog hoda. Kad su stigli na odredište učiteljica Lisjak-Novak ih je podijelila u pet skupina, a svaka skupina dobila je zadatke kojima je bio cilj istražiti prirodu i njenu ulogu u čovjekom životu. Prva skupina morala je pročitati pjesmu o šumi te odgovoriti na pitanja vezano uz šumu i njen pozitivan utjecaj na čovjeka te navesti načine na koji čovjek uništava šumu. Druga skupina morala je izraditi otisak kore drveta i lista te ih usporediti i komentirati. Zadatak treće skupine bio je odrediti temperaturu tla i zraka, a nakon toga zaključiti što se brže zagrijava, zrak ili tlo te zašto zimi životinjama u tlu nije hladno. Četvrta skupina je morala odrediti kiselost odnosno lužnatost tla i odrediti boju tla. Visinu drveća određivala je peta skupina pomoću štapa. I na samom kraju sve skupine odigrale su igru Skriveno blago u kojoj su morale sakriti predmet te izraditi topografsku kartu i pomoću kompasa odrediti strane svijeta i pronaći skriveni predmet.

U samom završnom dijelu terenske nastave svaka skupina je iznijela svoja opažanja i zaključke istraživačkog rada. Rumena lica i s novim spoznajama učenici su se vratili u školu, pospremili pribor koji su koristili i krenuli svojim kućama. Bilo im je jako interesantno i zanimljivo, a u svemu tome podržala ih je novinarska skupina koja je pratila sam tijek rada.

Novinarska skupina