NOVIGRADSKO PROLJEĆE

Autor: Nina Zrna, 20. 4. 2023.

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske je od 19. do 25. ožujka 2023. godine u Osnovnoj školi Rivjera – Scuola elementare Rivarela u Novigradu održana je 33. Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“. Cilj ove smotre je okupljanje potencijalno darovitih i darovitih učenika osnovnih škola (od petog do osmog razreda) koji se u sklopu izvannastavnih aktivnosti bave stvaralaštvom u jezično–umjetničkom području kao i učitelja koji su se istakli radom u jezično–umjetničkom području. Učenike i učitelje bira stručno povjerenstvo na temelju dostavljene dokumentacije kojom se dokazuje darovitost učenika, a za učitelje uspješnost u radu s učenicima.

Učenica Helena Perhoč (8. razred) iznimno je marljiva i talentirana učenica koja se ističe svojim radom ponajviše u jezično–umjetničkom području, te je baš iz tog razloga odabrala radionicu „Izrada slikovnice“ jer ona objedinjuje oba područja. Za Školu stvaralaštva predložila ju je učiteljica likovne kulture Emina Kefelja uz podršku ravnateljice Martine Kivač koja je prepoznala vrijednost ove manifestacije i ulaganja u darovite učenike. Odlazak učenice na Školu stvaralaštva financirala je škola u sklopu projekta „Likovno istraživački atelje“, a o kojem ćemo više drugom prilikom.

U nastavku donosimo dojmove naše učenice, iako je odgovor na pitanje Kako je bilo na Novigradskom proljeću? teško dati. Jer, posebno je to iskustvo i teško je u nekoliko rečenica opisati šest dana prepunih stvaranja, učenja, zabave, novih prijateljstava,..

Kada me učiteljica Emina predložila me da sudjelujem na Novigradskom proljeću bila sam sretna što sam baš ja odabrana iako nisam znala što me čeka jer do sad nitko iz naše škole nije sudjelovao u tome. Iako je moja učiteljica bila sigurna da ću proći i da će me odabrati u meni je ipak bio tračak sumnje, stoga sam svakodnevno pratila njihovu web stranicu u iščekivanju rezultata. Moj prvi izbor je bila radionica izrade slikovnice na kojoj sam na kraju i  sudjelovala. Škola stvaralaštva u Novigradu trajala je šest dana koji su bili ispunjani radom ali i druženjem. Prvi dan upoznala sam voditeljicu radionice koja nas je od samog početka poticala na kreativnost, rad i pomaganje drugima. Tema svim radionicama bila je Svemir, zato je svima pa tako i meni bio zadatak izraditi slikovnicu na tu temu ali ju je svatko od nas interpretirao na svoj način. Nakon što sam napisala tekst, likovnom tehnikom po želji izradila sam slikovnicu od šest stranica. Tokom izrade slikovnice međusobno smo se družili, pričali, jedni drugima pomagali, slušali glazbu, pisali na plaži, a naša voditeljica uvijek bi nas nasmijala. Osim što smo imali puno posla u radionicama ostalo na je  vremena za šetnju gradom, plažom za razne igre i druženje koje su organizirali studenti za nas. Upoznala sam puno novih ljudi i jako sam sretna što sam imala priliku sudjelovati te bi rado i ponovila ovo iskustvo. Na kraju željela bih se zahvaliti učiteljici Emini što me predložila i ravnateljici što nas je podržala da sudjelujemo na Školi stvaralaštva Novigradskom proljeću.

Helena Perhoč

Sa radionice „Izrada slikovnice“:

Osim učenice na Školu stvaralaštva bila je pozvala kao hospitant učiteljica Emina Kefelja, koja je bila na radionici keramike te je uz druge hospitante od voditelja radionice naučila nove, zanimljive i  učinkovite metode rada s potencijalno darovitom djecom koje će moći primijeniti u svojoj praksi. Hospitanti su imali i svoja izlaganja na različite teme, a sve u vezi s mentalnim zdravljem koje je, nakon različitih stresova posljednjih godina, ozbiljno narušeno naročito u djece i mladih, socijalno ugroženih skupina, starijih osoba, ratnih izbjeglica…

Na kraju željeli bismo ukazati kako u doba dominacije STEM predmeta treba vratiti svijest o važnosti jezično-umjetničkoga područja za razvitak cjelokupne osobe djeteta, za razvitak mašte i za maštorodne iskorake koji pokreću napredak civilizacije. Jedinstvena Škola stvaralaštva Novigradsko proljeće pravi je odgovor na taj izazov.

Sve sa ovogodišnje Škole stvaralaštva možete pročitati na poveznici Nebeskih novosti koje su uredili polaznici radionice Novine na internetu: http://www.novigradsko-proljece.com/web/2023/