Međunarodna suradnja s OŠ Sv.Jurij ob Ščavnici

Autor: Nina Zrna, 22. 5. 2023.

OŠ Domašinec je od 16. 5. - 19. 5. 2023. bila škola partner OŠ Sveti Jurij ob Ščavnici iz Slovenije čija je tema projekta Erasmus + bila „Mi smo zelena prihodnost“. Dolaskom u našu školu učenici iz Slovenije upoznali su se s našim učenicima koji su im pokazali školu i bili im domaćini tijekom posjeta. Prvog dana organiziran je odlazak u Međimursku prirodu-Javnu ustanovu za zaštitu prirode čiji je cilj zaštita i očuvanje izvornosti prirode, osiguravanje neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara. U Centru za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu bila je organizirana radionica o očuvanju biosfere uz rijeku Muru te šetnja poučnom stazom „Čovjek i rijeka“. Drugi dan je svaka škola prezentirala svoju školu na engleskom jeziku kako bismo se što bolje upoznali. Tog dana trebali smo ih povesti na poučnu stazu Murščak, ali zbog obilne kiše i poplavljenosti tog područja morali smo otkazati navedenu aktivnost. Stoga smo posjetili Knjižnicu Nikola Zrinski Čakovec te  Muzej nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“ kako bi upoznali naš zavičaj, zaštićena nematerijalna kulturna dobra koja nailazimo na području Međimurja. Trećeg dana posjeta je učiteljica iz Tehničke kulture, za naše i njihove učenike, organizirala radionicu pod nazivom Kućica za ključić od otpadnog drva. Posjetili smo i PREKOM u Prelog gdje im je prikazano zbrinjavanje i recikliranje otpada. Četvrti dan odigran je eko kviz na njemačkom jeziku i odlazak učenika i njihovih pratitelja za Sloveniju. Osim terenskih nastava koje su bile isplanirane u projektu učenici i njihovi pratitelji iz Slovenije aktivno su sudjelovali na nekim satovima kako bi se upoznali s našim sustavom obrazovanja i načinom rada. U projektu suradnje s OŠ Sveti Jurij ob Ščavnici od učitelja OŠ Domašinec sudjelovale su: učiteljica Milica Lisjak-Novak, učiteljica Renata Martinec, učiteljica Simona Sinković, učiteljica Nina Zrna, učiteljica Mirela Kovač-Draščić te knjižničar Ivan Vincek. Bilo je nadasve zanimljivo upoznati nove ljude, čuti iskustva rada učitelja iz druge države, a posebno su uživali učenici koji su stekli nove prijatelje te se nadamo i daljnjoj suradnji.