DAN TEHNIKE

Autor: Nina Zrna, 12. 6. 2023.

U petak 9.lipnja 2023. godine, u dvorištu Osnovne škole Domašinec bilo je veselo i šareno, poučno i kreativno. Svi učenici i učitelji iz OŠ Domašinec, PŠ Turčišće i PŠ Florijana Andrašec Dekanovec okupili su se na jednom mjestu i 1. put obilježili Dan tehnike. Dvorište škole krasili su roboti koje su od recikliranih materijala izradili učenici petih i šestih razreda, a skupine učenike uz svoje voditelje radionica pokazali su svoje vještine u STEM području. Spretnost su pokazali izrađujući pompone od vune na radionici učiteljice Simone Sinković, znanje iz matematike i tehničke kulture na radionici učiteljice Marije Murk, gdje su izradili privjeske za ključeve, a obnavljali su i stare, dotrajale stolčiće uz svog voditelja radionice iz Graditeljske škole Čakovec Vladimira Hatlaka.Novu učionicu na otvorenom, uz vodstvo profesorice Srebrenke Pongrac i dizajnerica 2.c i 3.c razreda Graditeljske škole Čakovec, sedmaši OŠ Domašinec su ukrasili crtežima. Vozilo se i robota uz stručno oko učitelja informatike Darija Šinceka, printalo se i 3D printerom, svi posjetitelji i učenici mikroskopirali su i izrađivali od drveta životinje našeg kraja uz vodstvo učiteljice Milice Lisjak Novak.Gosti iz Saveza pedagoga tehničke kulture Leon Zakanji, Ivan Rajsz i Zvonko Koprovnjak s učenicima su izrađivali pametne kuće i šalice za potrepštine, a iz Aerokluba Čakovec Leonardo Belović je s učenicima vozio dron te su uz pomoć Branimira Belovića ispaljivali rakete s padobranom, što je posebno oduševilo učenike škole. Veliku pozornost svakako su privukli učenici 8. a razreda, članovi Kluba „Mladih tehničara“ OŠ Domašinec, koje vodi profesorica Renata Martinec. Oni su naime, potpuno samostalno, pripremili i vodili nekoliko radionica, tako se na njihovim radionicama okupilo mnoštvo učenika koji su izrađivali  licitarska srca, olovke s motivacijskim porukama, stalke za olovke i ključeve i drugo.Sva djeca bila su sretna i ako ste ih pitali sviđa li im se ovakav tip nastave mogli ste čuti gromoglasan „Daaaa“ . Učiteljice Sanja Vebarić i  Mirela Kovač Draščić bile su posebna podrška učenicima koji su imali neke zahtjeve, a nakon završetka rada kordinirale su učenike da sve spreme na svoje mjesto. Sve radionice  snimala je i fotografirala udruga Fotokino kluba Ivanovec pod vodstvom Radovana Petkovića te knjižničar OŠ Domašinec Ivan Vincek. Radionice su posjetili i mnogi gosti, učitelji drugih škola, roditelji učenika, bivši učenici OŠ Domašinec i mnogi donatori Kluba thničara.Organizatorica i voditeljica Dana tehnike i voditeljica Kluba „Mladih tehničara“ OŠ Domašinec Renata Martinec, je rekla: – Dan tehnike organizirali smo prvi put, moji tehničari uz moju pomoć i navođenje, nije bilo lako, no svakako želimo organizirati Dan tehnike i sljedeće godine jer su učenici pokazali veliko zanimanje za takav tip nastave. Kroz učenje na zabavan i zanimljiv način sigurno su upamtili mnogo, kao što bi i na redovnoj nastavi, no ovdje su sve radili kroz praktične vještine. Održano je više od 10 različitih radionica, sve je bilo jako dobro organizirano i vođeno na čemu zahvaljujem svim svojim kolegama iz škole, iz razredne i predmetne nastave svih triju škola. Divno je imati kolege koji prihvaćaju ovakav način rada, svi smo mi tog dana bili kotačići u mehanizmu koji se vrtio, jedni druge smo pokretali kako bi sve ispalo onako kako smo zamislili.  Tu je i naša ravnateljica Martina Kivač koja je Klubu „Mladih tehničara“ dala slobodne ruke i vjerovala da ćemo ovaj dan učiniti posebnim. I jesmo. Ne smijemo zaboraviti ni na naše spremačice, kuharice, domara, romskog pomagača i stručnu službu, svi oni su ispunjavali sve naše zahtjeve. Taj dan svi smo nekako disali za STEM. A oni najvažniji u svemu ovome, naši učenici, zadovoljni i sretni, puni dojmova, sa svojim radovima otišli su kućama pokazati roditeljima što su izradili. A to je posebna radost!

Možemo reći da je Dan tehnike, organiziran po prvi puta, uspio u potpunosti!

IZVOR: medjimurski.hr