Mjesec hrvatske knjige 2013.

Autor: Nina Zrna, 23. 10. 2013.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2013., pod geslom Tko čita (ne) skita, u našoj je školi 17.10.2013.godine gostovala književnica Jasminka Tihi-Stepanić koja je napisala i promovirala svoju prvu samostalnu knjigu Imaš lfejs? ( Alfa,2011.). Rođena je 1958.godine u Velikoj Gorici gdje je i završila osnovnu školu, a na Filozofskom fakultetu 1982. diplomirala je Jugoslavenske jezike i književnost (danas Kroatistika). Radi u OŠ Eugena Kvaternika gdje predaje hrvatski jezik, piše za „Školske novine“, stalna je suradnica „Ljetopisa grada Velike Gorice“, članica je Društva profesora hrvatskoga jezika, a u dječjim časopisima „Radost“ i „Modra lasta“ objavljuje kratke priče za djecu i mlade.

INTERVJU

1.Što vas je potaklo na pisanje knjige Imaš fejs?

Pošto je fejs planetarno poznat željela sam pisati o problemima na njemu. Na to me potakao događaj iz 5.b razreda u kojem su deset odličnih učenica preko fejsa maltretirale jednu učenicu. Ona je počela popuštati u školi i nakon nekog vremena više nije mogla izdržati i sve je priznala mami. Sad je u mom razredu i svi su je prihvatili.

2.Jeste li oduvijek željeli biti književnica?

Jesam, oduvijek sam to željela. Posrećilo mi se i to sam postala.

3.Kako biste se opisali kao osobu?

Uvijek je najteže opisati sebe, ali rekla bih da sam vesela, vedra, precizna i vrlo pedantna u onome što radim.

4.Imate li fejs? Što mislite o njemu?

Prije pisanja knjige ga nisam imala, ali kad pišeš knjigu o fejsu moraš ga i imati. Mislim da je to suvremeni medij kojeg treba vrlo pametno koristiti.

5.Kako vam je bilo na fakultetu?

Bilo je jako lijepo, voljela sam svoje društvo, voljeli smo izlaziti, ali bila sam i dobra studentica. Voljela sam učiti.

6.Što više volite: predavati ili pisati?

Volim i jedno i drugo podjednako jer kad ne bih predavala ne bih imala inspiracije za pisanje.

7.Kojim razredima predajete?

Predajem hrvatski jezik dvama sedmim razredima i dvama petim razredima?

8.Koliko ste dugo pisali knjigu Imaš fejs?

Roman sam počela pisati u ožujku 2010. pa sve do rujna i tada sam ga predala Božidaru Prosenjaku iz izdavačke kuće ALFA. Uvela sam neke promjene i knjiga je bila objavljena do 12. Mjeseca iste godine.

9.Vole li vaša djeca čitati vaše radove i knjige?

Voljela bih reći da sam ih usmjerila prema tome, ali nisam uspjela.

10.Jeste li dobivali neke nagrade? Koje?

Da, dobila sam nagradu Mare Lovraka za najbolju knjigu 2011. godine i prvo mjesto za radio igru po literarnom predlošku.

11.Ima li neke nagrade koju biste voljeli dobiti?

Za buduće radove bih svakako voljela dobiti neke, npr. nagradu Anto Gardaš , ali nagrade su takve, ako ih dobiješ super, a ako ne ništa.

12.Imate li nekog uzora?

Da moji uzori su ljudi koji su dobri, pošteni i valjano rade svoj posao.

13.Kako volite provoditi slobodno vrijeme?

Najviše volim čitati, pisati, putovati, ići na kavice i izlete.

14.Što vas najviše inspirira?

Današnja djeca, najviše oni od 5. do 8. razreda i njihovi problemi.

15.Utjecala li je okolina na vaš stil pisanja?

Najviše su na mene utjecali suvremeni i tradicionalni pisci, ustvari sve što sam pročitala.

16.Imate li djece? Koliko?

Da, imam sina i kćer.

17.Bave li se oni nekim oblikom pismena stvaranja?

Ne, kći mi se bavi sportom u New Yorku, a sin mi studira strojarstvo.

Novinarska skupina