INTERNET - OPASNOST I/ILI ZABAVA

Autor: Nina Zrna, 30. 1. 2014.

Dana 28.siječnja  2014.godine u 18.15 sati za roditelje i učenike naše škole organizirano je predavanje o opasnostima interneta. Predavanje su održali policajci PP Prelog te stručnjaci iz Obiteljskog centra Međimurske županije koji je osnovan 22.srpnja 2011.godine. To je javna ustanova čiji je cilj osvješćivanje i osnaživanje ljudskih vrijednosti, prevencija obiteljskih poteškoća kao i edukacija obitelji te njenih članova.

Policajac Spomenko Gojsek iz PP Prelog održao je predavanje o svim prednostima, ali i nedostacima interneta. Roditeljima je dao do znanja da moraju djeci ograničiti vrijeme koje provode za računalom, da bi računalo moralo biti u prostoriji  za zajednički boravak obitelji kako djeca ne bi bila bez nadzora. Treba provjeravati stranice kojedjeca posjećuju, ali i instalirati program zaštite. Nakon toga je policajac Tomislav Grubić koji radi s maloljetnim prekršiteljima zakona upoznao roditelje s kaznenim, prekršajnim i obiteljskim zakonom.  Maloljetne osobe mogu snositi različite posljedice ako krše zakone kao što su sudjelovanje u samoubojstvu, prijetnja, nametljivo ponašanje, povreda tajnosti pisma i drugih pošiljaka, nedozvoljena uporaba osobnih podataka, vrijeđanje, sramoćenje, računalna prijevara i drugo. Diplomirama socijalna radnica Lidija Vinković te psihologinja Jelena Ptiček iz Obiteljskog centra govorile su o tome kako nam internet pomaže u svakodnevnom životu za posao, učenje, zabavu, snalaženje u prostoru, ali ima i nedostatke. Nedostaci korištenja interneta su nasilje, pedofilija, neprimjereno ponašanje, vršnjačko nasilje putem interneta-CYBERBULLYING gdje je ruganje, omalovažavanje i vrijeđanje prisutno 24 sata dnevno. Posljedice takvog nasilja je narušeno mentalno zdravlje, nisko samopoštovanje, sniženo raspoloženje, depresivni simptomi te manje prijatelja. Zaključak predavanja bio je da se djeci smanji vrijeme provedeno u virtualnom prostoru te stalna kontrola i nadzor.