DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Nina Zrna, 20. 10. 2014.

Poštujmo kruh - jer je neodoljivog i plemenitog okusa!

Poštujmo kruh - jer nam daje snagu za život!

Poštujmo kruh - jer je on u sebi život!

Poštujmo kruh - jer ga nažalost, mnogi ljudi ostaju gladni!

Poštujmo kruh - jer za milijune gladnih znači egzistenciju!

Poštujmo kruh - jer ga je upravo glad mnogih učinila svetim!

Poštujmo kruh - jer ga možemo dijeliti s drugima!

Poštujmo kruh - jer nas čini braćom i sestrama kada ga jedemo!

Poštujmo kruh - jer nas podsjeća na Onoga koji je postao kruhom da bi utažio glad mnogih!

Poštujmo kruh - jer nas podsjeća na Isusa koji je Kruh života!

Nakon ovih stihova osjećaj slavlja i zahvalnosti pruža vam  uvid u galeriju slika koju možete vidjeti klikom na poveznicu ovdje.

Dana 19.listopada 2014.godine obilježavali su se Dani kruha. Obilježili smo ih u župnoj crkvi Svih Svetih Dekanovec. Misu je predvodio vlč. Ivan Mikulan, prvu u 8:00, a drugu u 10:30 sati. Sve je bilo vrlo svečano, a najviše su se isticali 3. razredi u narodnim nošnjama. Oni su prinosili darove: vino, vodu, kruh, pšenicu, grožđe, voće i zemlju. Vrtićanci i učenici nižih razreda počastili su nas recitacijama. Propovijed, koja se temeljila na drugom čitanju, govorila je o ljubavi i njezinim suprotnostima. Ispričao nam je zgodu o mužu i ženi koji su se tek vjenčali. Živjeli su u selu u kojem je vrač bio poglavica. Izgradili su kolibu, koja je bila tako lijepa da ju je vrač poželio. Oni mu je nisu htjeli dati. Zbog toga je vrač optužio ženu da je vještica. Ženina kazna bila je strašna. Neposlušnike poput nje bacali su s litice. Kako je muž to znao, u tajnosti je otišao u šumu i ispleo mrežu od lijana. Mrežu je objesio tako da zaustavi ženu kad padne. Dan nakon izvršavanja kazne muž je otišao po ženu i ponosno s njom prošetao po selu. Svi su mislili da je duh. Vrača je tog istog dana zadesila smrt jer je muž u kolibu stavio otrovne zmije. Time nas je poučio da  je ljubav jača od mržnje. Nakon mise bio je blagoslov plodova zemlje. Ove godine izloženi i ponuđeni bili su kolači, ukrasi i ostali proizvodi. Prisustvovao je i Puhački orkestar Općine Domašinec koji nas je nakon svečanosti razveselio s nekoliko skladbi. Pitali smo ljude žele li da se ovakva tradicija nastavi, a oni su na to odgovorili potvrdno i zaželjeli svako dobro.

Dijana Tot, 7.a