Materijalna baština našeg kraja- interes šireg okruženja

Autor: Jasenka Đurić, 10. 3. 2015.

U vrijeme obilježavanje pokladnih običaja Osnovna škola Mala Subotica i Hrvatski fotosavez provodili su radionicu čiji je cilj bio trajnije čuvanje te kulturne baštine na način bilježenja kroz medij digitalne fotografije. Na poziv osnovne škole Mala Subotica sudionici radionice bili su i učenici OŠ Domašinec: Dijana Tot i Lana Žerjav- sedmi razred; Luka Bister i Karlo Jančec-osmi razred.

Neke od fotografija nastalih u aktivnostima radionice možete vidjeti klikom na poveznicu u galeriji fotografija.

Nakon što ih je voditeljica programa Zlata Medak uvela u tajne korištenja svjetla pri izradi digitalnih fotografija, pri snimanju fotografija morali su pokazati sve vještine samostalnog rada u bilježenju  scena nastalih tijekom  kretanja fašničkih povorki u Podturnu i Turčišću. Obišli su i  gospodina Zrnu koji izrađuje tradicionalnu masku iz okolice Podturna- Čaplju.

Jedna od radionica bila je posvećena izradi maski od iskorištenog fotopapira. Maske koje su nastale krojenjem i ljepljenjem papira oblikovanih upotrebom kemikalija  pružile su učenicima jedno novo iskustvo.

Završni čin radionice bila je izložba fotografija nastalih tijekom radionice koja je otvorena  u prostorima OŠ Mala Subotica u subotu 7. ožujka 2015. g. Posebni gosti na otvorenju izložbe bili su i članovi udruga koji su nosili maske na povorkama. Među njima, nama dragi gost, bio je i Martino Lovrenčić bivši učenik OŠ Domašinec. Iskoristili smo tu posebnu priliku i snimili fotografije naših sadašnjih i bivših učenika koji ponosno nose svoje etno nasljeđe- LAFRU, tradicionalnu masku Turčišća i Domašinca.