Lidrano 2022.

Županijska smotra LiDraNo 2022. za Međimursku županiju

Autor: Dario Šincek, 21. 3. 2022.

Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje Republike Hrvatske, ističe osam temeljnih kompetencija važnih za razvoj osobe koja se mora nositi s izazovima modernih vremena. Jedna od onih koja se najviše propituju na smotri LiDraNo je komunikacija na materinjem jeziku .

Nesumnjivo je da razvoj ove kompetencije započinje razvojem čitalačke pismenosti.

Čitalačka je pismenost dio paketa temeljnih, generičkih kompetencija, u sklopu jezične kompetencije.

Čitalačka je pismenost sposobnost recepcije, razumijevanja, interpretacije i produkcije smislenih jezičnih cjelina, izgovorenih ili napisanih.

Čitalačka pismenost temeljna je vještina jezične kompetencije koja čitalačku pismenost stavlja u kontekst jezičnosti i višejezičnosti, važne sposobnosti u današnjem globalnom svijetu susreta i miješanja jezika i kultura.

Čitalačka pismenost doprinosi prezentaciji, upoznavanju i razumijevanju  kultura i čini se da bi se, kad bi se ovoj vještini posvećivala veća pažnja, ovakve sukobe kao što je aktualni, s velikom vjerojatnošću moglo  izbjeći, samo da smo se međusobno više "čitali".

Ove činjenice sigurno su svjesni učitelji i stručni suradnici u osnovnim školama koji jezične vještine prepoznaju, podrzavaju i potiču njihov razvoj. Među njima su i mentori koji su učeničke uratke poslali na ovogodišnu smotru LiDrano 2022.

Kao plod interakcije mentora i učenika ove godine prijavljeno je 40 radova u kategoriji literarnog stvaralaštva. 11 radova u kategoriji samostalnih novinarskih radova, ,3 radijske emisije, 2 radioigre i 2 školska lista.

Nažalost,  odlukama Agencije za odgoj i obrazovanje ovogodišnji izričaj u kategoriji dramsko-scenskih  nastupa sveden je tek u individualne nastupe učenika. U ovoj kategoriji prijavljene su 24 točke programa.

Stručnim procjenama Povjerenstava koji su ocjenjivali prijavljene radove, nakon međuopćinskih smotri u Donjem Kraljevcu i Nedelišću koje su se održale sredinom veljače, na Županijsku smotru upućeno je 10 literarnih radova, 7 samostalnih novinarskih radova, sve radio emisije i radio igre kao i oba školska lista.

Od 24 prijavljena nastupa u kategoriji dramsko- scenskog programa, dna Županijskoj smotri predstavio se 21 izvođač individualnih dramsko-scenskih nastupa.

Na okruglim stolovima članovi pojedinih Povjerenstava predstavili su nazive radova koji su predloženi za Državnu smotru. O tome koji su to radovi više možete saznati u pojedinoj kategoriji radova koji se na LiDraNO prijavljuju