Učenička zadruga - vijesti

SOS Dječje selo Lekenik

Autor: Nina Zrna, 4. 4. 2014.

"SOS Dječja sela brinu se za djecu bez roditelja i roditeljske skrbi, neovisno o njihovoj rasnoj, nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti, pružaju im ljubav i sigurnost u obiteljskom okruženju, trajan dom i obrazovanje za sretno i mirno djetinjstvo."

Prvo hrvatsko dječje selo izgrađeno je u turopoljskom selu Lekenik koje se smjestilo uz rijeku Savu  na istoku i podno Vukomeričkih gorica na zapadu. Ovo mjesto odabrano je zbog gostoljubivosti stanovništva i infrastrukture koja je bila potrebna za izgradnju 15 obiteljskih kuća i pratećih objekata. Kamen temeljac položen je 10.rujna 1992.godine. Tu izgradnju financirala je zaklada Hermann-Gmeiner-Fonds Deutschland e.V., iz Münchena, sredstvima koja su darovali brojni donatori i prijatelji. Dan SOS Dječjeg sela obilježava se 8.listopada jer je na taj dan 1993.godine bilo svečano otvorenje sela.

Učenici OŠ Domašinec, u sklopu volonterske inicijative "Djeca djeci", posjetili su 2.4.2014.godine djecu SOS Dječjeg sela Lekenik. Svoje vršnjake razveselili su veselim programom, ali i velikim brojem poklona. Dojmove s posjeta pročitajte u nastavku.

U galeriji fotografija dajemo i sliku dopisa koji smo dobili od naših domaćina, a u kojem izražavaju zahvalnost na pomoći i podršci svom radu koju su doživjeli tijekom našeg posjeta.

Posjet SOS Dječjem selu Lekenik

Učenici nižih razreda Osnovne škole Domašinec ove su školske godine sudjelovali u nekoliko akcija obuhvaćenih zajedničkim nazivom „Djeca djeci“. U sklopu toga odlučili su posjetiti i SOS Dječje selo Lekenik.

U srijedu 2. travnja 2014. godine uputili smo se, mi trećaši, zajedno s učenicima drugoga razreda te s nekoliko učiteljica do njih. Želja nam je bila razveseliti ih našim programom. Nekoliko tjedana brižno smo štedjeli kako bismo im kupili društvene igre. Uz igre smo napisali i prigodne poruke sa svojim osobnim podacima da bi nam se mogli kasnije javiti. U SOS selu dočekalo nas je nekoliko naših vršnjaka i dvojica odraslih djelatnika. Oni su nas najprije poveli u razgled njihovog sela. Bilo nam je vrlo zanimljivo. Kuće imaju nazive po cvijeću. Vidjeli smo i njihovu školu, Društveni centar, igralište… Potom smo jedni drugima postavljali pitanja kako bismo se što bolje upoznali. U Društvenom centru upoznali smo i skupinu predškolske djece. Uslijedio je naš program u kojem smo dali sve od sebe. Djeca su se jako razveselila te nam uzvratila svojim kratkim igrokazom. Došlo je vrijeme i za igre. Osim nogometa i graničara, po prvi puta smo se okušali u „Metlometu“, što nam je bilo osobito zanimljivo. Vrijeme je jako brzo prošlo pa smo, i mi i oni, bili pomalo tužni što se već moramo rastati. Bilo nam je prekrasno!!!

Na povratku kući stali smo na Bundeku. Poigrali smo se na velikom dječjem igralištu i otišli u Mc Donald's. U kasnim popodnevnom satima sretno smo se vratili kući. Ovaj prekrasan dan sigurno ćemo zauvijek pamtiti.

Laura Krznar i Nika Tomašek, 3.a

« Ožujak 2024 »